PLAT Derneği Yönetim Kurulu olarak A101 CEO’su Sn. Erhan BOSTAN’ı ziyaret ettik.

Sektörün bugününün ve yarının konuşulduğu ziyarette dernek yönetimi sektörün sorunlarını anlattı. Çözüme yönelik önerilerin konuşulduğu toplantının önemli bir gündem maddesi de bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Private Label Zirvesiydi. PLAT Derneği’nden desteğini esirgemeyen ve her zaman derneğin yanında olan Bostan, bu yılki zirvede yine sahnede olacağının sözünü verdi.

Ziyaretin ilk gündem maddesi, herkesin sonuçlarını merakla beklediği A101’in sigara satışına başlaması oldu. Satışlardan ve tüketici ilgisinden oldukça memnun olduklarını söyleyen Erhan BOSTAN, şimdilik 5700 şubede satışı gerçekleştirilen ürünlerin Kurban Bayramı’na kadar tüm şubelere yayılacağını iletti. Sürecin kendileri için de tedarikçi için de çok verimli geçtiğini belirten Bostan, şu anda Türkiye’nin en büyük sigara satış noktası olduklarının altını çizdi.

Şuan 7800 mağaza ile hizmet verdiklerini bildiren Bostan, 2018’i 8000 mağazanın üstünde kapatacaklarını iletti. Kaç şubede ideal noktaya erişeceklerini sorduğumuzda; Trakya’da 6500 kişiye 1 A101 düşüyor ve gayet memnunuz. Aynı hesabı yapınca da yurt genelinde 13.000 mağazanın ideal olacak gibi görünse de bu rakamın 10000 mağaza hedefinin her durumda gerçekleşeceğini belirtti.

2013 yılının başından itibaren hep pozitif EBITda yaptıklarını açıklayan Bostan, bu durum böyle sürecek ve ülke ekonomisine değer katmaya, tüketicimizi mutlu etmeye ve tedarikçimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz dedi. Bilhassa PL üreticilerinin en önemli sorununun fiyat olduğunun farkında olduklarını bildiren Bostan, bu durumu desteklemek adına PL üreticilerinin markalı ürünlerine de raflarında yer vermeye gayret gösterdiklerinin altını çizdi.

%45’i PL olmak üzere toplamda 1250 SQU ürün ile tüketicinin hizmetinde olduklarını belirten Bostan, tercihi tüketiciye bırakan bir çizgimiz var ve bu çizgimizi değiştirmeyi düşünmüyoruz dedi. Tüketicinin ilgi göstermediği ürünleri hızlıca listeden çıkardıklarını bildiren Bostan, bunun yanı sıra çerezler, ayranlar ve diş fırçası gibi ürünlerde oldukça başarılı sonuçlar aldıklarının altını çizdi. Birkenstock terliklerinin satışıyla dikkatleri üzerine çektiklerini bildiren Bostan, tüketiciye cazip gelecek ürünlerin afişlerde yer almaya devam edeceğini bildirdi. Ucuz et satışlarından memnun olduklarını bildiren Bostan, et işini sevdik, şuan raflarımızda değerli et ürünleri de satmaya başladık ve tüketicinin ilgisinden oldukça memnunuz dedi.

Hiçbir zaman rakiplerimizden de pahalı olmayacağız diyen Bostan, marka sattıkları için tüketici gözünde ucuzluk algılarının düşük olduğunu ancak fiyatları takip eden tüketicinin bunun farkında olduğunu belirtti. Fiyat odaklı müşteriyi mağazalarına çekmekte bir problem yaşamadıklarının altını çizen Bostan, yeni hedefimiz marka odaklı müşterinin ayağını mağazalarımıza alıştırmak dedi.