18 Ocak 2019

Gıda perakendesinin öncü kuruluşu Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) yeni dönem başkanı Galip Aykaç oldu

Modern gıda perakendesinin temsilcisi konumundaki GPD üyeleri, bugün (18 Ocak) düzenlenen Genel Kurul’da bir araya gelerek derneğin yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelerini seçtiler. 2017-2018 yıllarında Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Songör, görevini BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı Galip Aykaç’a devretti. Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak Migros İcra Başkanı Özgür Tort ve Özay Hukuk Direktörü Merter Özay görev alacak.

 

Sektörel sorunlar proaktif yaklaşımla öngörülüp, çözümler geliştirilecek

GPD’nin, Yönetim Kurulu’nun yönlendirmeleri ve üyelerinin destekleriyle önemli başarılar elde ettiğini ve haklı bir konuma ulaştığını vurgulayan Mustafa Songör, başarılı çalışmaların ve öncü faaliyetlerin yeni dönemde artarak süreceğine inandığını ifade etti.  Songör: “Eminim ki perakende sektörünün en önemli oyuncularını barındıran böyle bir oluşum, ekonomide, istihdamda, ülke politikalarımızda daha etkili roller alacaktır. Bu yöndeki tüm çalışmalarda derneğimiz, Yönetim Kurulumuzun yönlendirmesi ile üyelerimizin katkıları ve profesyonel ekibimizin çabalarıyla önemli başarılara imza atacaktır.” dedi.

 

Yönetim Kurulu Başkanı görevini devralan Galip Aykaç, GPD’nin güçlü temsiliyetini artırmak, üyelere en etkili şekilde ulaşmak, sektörel sorunları proaktif yaklaşımla öngörüp çözüm yolları geliştirmek ve derneğin önemli konumunu pekiştirmek için çalışmaların süreceğini ifade etti. Sektörde önemli deneyimleriyle ülkenin öncü firmalarını yöneten profesyonellerden oluşan GPD Yönetim Kurulu’nun başarılarının artarak devam etmesini hedeflediklerini belirtti.

 

Galip Aykaç’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu yeni dönemde GPD Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri ise şöyle belirlendi:

 

YÖNETİM KURULU:

 

Ahmet Şükrü Yanıkoğlu Caffe Nero Genel Müdür
Bora Volkan Mumcu Tavuk Dünyası CEO
Erdal Tüfekçi Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi
Erhan Bostan A101 CEO
Galip Aykaç BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı
Gökçin Aras ÜÇGE Yönetim Kurulu Başkanı
Haluk Alpay Obase Yönetim Kurulu Üyesi
Hüseyin Deniz Alkaç Metro Yönetim Kurulu Üyesi
İlhan Erkan TAB Gıda Franchise Müdürü
İsa Albayrak Hakmar Yönetim Kurulu Üyesi
Kutay Kartallıoğlu CarrefourSA Genel Müdür
Merter Özay Özay Hukuk Hukuk Direktörü
Murat Keklik Detay Yönetim Kurulu Başkanı
Nurettin Örücü Adese Genel Müdür Yardımcısı
Oğuz Uçanlar McDonalds Genel Müdür
Onur Aytekin IFCO Genel Müdür
Ömer Özgür Tort Migros İcra Başkanı
Sertaç Ünal Özdilek Perakende Operasyonları Genel Müdürü
Tuba Yapıncak Tchibo Genel Müdür
Uğur Demirel Şok CEO
Uğur Kaan Ünver Anadolu Grup Kurumsal İlişkiler ve İletişim Koordinatörü

 

DENETLEME KURULU:

 

Asil Üyeler:

Didem Şekerel Erdoğan Nielsen Genel Müdür
Murat Gün Shaya Genel Müdür
Osman Şentürk Arsis Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yedek Üyeler:

Birol Altınkılıç Kahve Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı
Cemal Parlak Üçler Market Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Emin Yıldız E Plus Genel Müdür

 

 

Enflasyonla mücadelede destek artarak sürecek

GPD’nin, perakende sektörünün ekonomideki önemini her fırsatta vurguladığını belirten Aykaç, modern perakendenin enflasyonu frenleyen en büyük güç olduğunu ifade etti. Aykaç şöyle devam etti: “Modern perakende sektörü, gerek ölçek ekonomisi gerekse sektördeki yoğun rekabet neticesinde her zaman fiyatları geriye çekme çabasında olmuştur. Binlerce market ve restorana ulaşan operasyonlarımızla, halkımızın temel ihtiyaçlarını en uygun fiyatla karşılamaya hizmet eden satış noktalarımız, içinde bulunduğumuz ortamda da fiyatlarını dengeleyebilmek amacıyla yeri geldiğinde karlılıklarından vazgeçmişlerdir. Hükümetimizin inisiyatifinde başlatılan ve Ekim ayından beri desteğimizi sürdürdüğümüz “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programında, tüketicimizin ihtiyaçlarını daha ekonomik şekilde karşılamak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programı çerçevesinde uygulanan indirim ve kampanyalarımız marketlerimizde başta temel gıda, içecek, temizlik, ihtiyaç ve kişisel bakım kategorilerinde olmak üzere, birçok ürün grubunda ve gıda servis zinciri restoranlarımızın menülerinde geçerli olmaya devam edecek.”

 

Küçük üreticilere destek verilecek

Gelecek dönemde hedeflenen çalışmalara da kısaca değinen Aykaç: “Gıda perakendesi sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren Ortak Gelişim Kongresi’nin altıncısını bu sene Ekim ayında gerçekleştireceğiz. Kongremizde ulusal ve uluslararası perakendeciler ile tedarikçilerimizi buluştururken, yerel ve küçük üreticilerimizi de desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. GPD’nin konular bazında aktif çalışmalarını sürdüren komitelerinin aynı hızla toplantılarına devam edeceğini belirten Aykaç: “Derneğimizin sektör için en önemli katkısı mevzuat çalışmalarında oluyor. Sektörümüzü ilgilendiren her türlü mevzuata taslak aşamasında dahil olarak, güncel gelişmeler ve operasyonlarımız çerçevesinde düzenlemeler yapılmasını, bu yolla hem tüketicimizin hem sektör oyuncularımızın hem de ekonomimizin kazançlı çıkmasını sağlıyoruz. Bu çerçevede bizlere destek olan tüm üyelerimize ve görüşlerimizi dikkate alarak değerlendiren kanun yapıcı ve uygulayıcılarımıza buradan teşekkür etmek isterim.” dedi.

 

Peravoc, sektörün geleceği için önemli bir yatırımdır

Verimliliğin artık en ön plana çıktığını vurgulayan Aykaç, bu dönemlerde en önemli yatırım kaleminin işgücü olacağının altını çizdi. Yeni dönemde eğitim ve istihdam konularındaki çalışmaların da hız kazanacağını ifade eden Aykaç: “Perakende mesleklerine dair ilk Yetkilendirilmiş Belgelendirme Merkezi olan PERAVOC, kısa süre içinde Kasiyer ve Satış Danışmanı meslekleri için MYK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlemeye başlayacak. Çalışanlar bu belge ile mesleki yeterliliklerini Avrupa Birliği çapında ispatlama imkanı bulacak. İşverenler ise belgeli kişileri istihdam ettiklerinde önemli teşviklerden yararlanacaklar. Sektörün geleceğine bir yatırım olarak değerlendirdiğimiz PERAVOC, derneğimizin istihdam konusuna verdiği önemin göstergesidir.” dedi.

 

2012 yılında kurulmuş olan GPD, ulusal, bölgesel ve yerel modern gıda perakendecileri ile gıda servis zincirlerinin temsilcisi konumunda. GPD üyelerinin 2018 yılı cirosunun 150 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. GPD üyeleri marketler ve gıda servis zincirleri 40 bine yakın satış noktasında 400 bini aşkın kişiyi istihdam ederek kayıtlı ekonomiye büyük katkı sağlıyor.