PLAT Derneği (Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği) bilimsel eğitimi desteklemeye devam ediyor. Bugüne kadar maddi imkânsızlıklar nedeni ile fen laboratuvarı olmayan 11 okulda tam teçhizatlı laboratuvar açan PLAT Derneği,  “Denemeden Olmaz” projesi kapsamında 12. fen laboratuvarını Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde bulunan Açmalar Ortaokulu’nda kurdu. Fen laboratuvarının açılışını toplumsal konulardaki hassasiyeti ile tanınan ünlü sanatçı Haluk Levent yaptı.

Van’da öğretmenlik yaptığı yıllarda sürekli elektrikleri kesilen okulu için tasarladığı rüzgâr tribünü ile yılın öğretmeni seçilen Mahmut Çakır, yeni görev yeri Açmalar Ortaokulu’nun da şansı oldu.  Konuk olarak katıldığı bir radyo programında öğretmenlik yaptığı okulun fen laboratuvarı eksiği olduğunu ve bunu gidermek için çözüm yolları aradığını söyleyen Mahmut Çakır’ın sesini PLAT Derneği (Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği) duydu.

PLAT Derneği’nin “Denemeden Olmaz” projesi kapsamında sadece 2 yılda Kocaeli, Trabzon, Şanlıurfa, Tunceli, Manisa, Aydın, Muğla, Sakarya illerinde bulunan toplam 11 okula fen laboratuvarı açıldı. Arifiye Açmalar Ortaokulu da derneğin laboratuvar kazandırdığı 12. Okul oldu. Robotlarla oynayan değil robotlar tasarlayan bir nesil yetiştirmek için hayata geçirilen projede fen laboratuvarına kavuşan son okul Sakarya ilinin Arifiye ilçesinde bulunan Açmalar Ortaokulu oldu.

Yeni fen laboratuvarının açılış törenine Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Gülaç, Açmalar Ortaokul Müdürü Nimet Aydın, PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, Başkan Yardımcısı Hakan HATİPOĞLU ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.