7 Kasım 2019

PERAKENDE SEKTÖRÜ 5. PRIVATE LABEL ZİRVESİ’NDE BULUŞTU 

Perakendenin yükselen yıldızı özel markalı ürünler sektörümüzdeki son gelişmeleri ve gelecek öngörülerimizi birbirinden değerli isimlerin katılımıyla 6 Kasım 2019 tarihinde Crowne Plaza Otel’de düzenlediğimiz 5. Private Label Zirvesi’nde paylaştık. Üretici ve tedarikçi firmalarımızın yanı sıra ulusal ve yerel ölçekteki perakende zincirlerinin temsilcilerini aynı çatı altında buluşturduğumuz ve her geçen yıl daha da güçlenen Zirvemiz, bu yıl da büyük ilgi gördü.

 

PLAT Özel Markalı Ürünler ve Sanayicileri Derneği olarak her yıl hızlı bir büyüme gösteren sektörümüzün bu büyümeyi kalıcı hale getirmesi için çıkış yollarını masaya yatırdığımız 5. Private Label Zirvesi, PLAT Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer’in açılış konuşması ile başladı. Tüketicinin fark ettiği ürünü satın aldığını dile getiren İmer Özer, “Perakende sektöründeki yerini giderek güçlendiren özel markalı ya da Private Label ürünler sektörümüzü bu yıl beşinci kez bir araya getirdik. Zirvemizin bu yılki temasını ‘Kalıcı Olmak için Çıkış Yolları’ olarak belirledik. Her arayan aradığını bulamaz ama bulanlar arayanlardır diyoruz. Günümüzün değişen koşullarında sadece fiyat odaklı bir rekabet ile sürdürülebilir bir büyümeden söz edemeyiz. Bunun için ilk önce dayanıklı ve çevik olmalıyız ki bu bizim genlerimizde var. Global düşünmeli, Türkiye koşullarını unutmadan yerel davranabilmeliyiz. İkinci olarak odaklanmalıyız. Belli bir alana odaklanmak başarıyı getirir. Yaratıcılığımızı inovasyon için kullanalım ve rakiplere değil soruna odaklanalım. Üçüncü çıkış yolu olarak basit olmalıyız. Rutinden çıkmalı ve farklılaşmalıyız çünkü tüketici fark ettiğini satın alır. Dördüncü olarak da empati yapmayı unutmamalıyız. Umut varsa her zaman çıkış yolu da vardır. Yeter ki arayan olalım ve rutinden çıkıp takip edilen işlere imza atalım. Böylece farklılaşmayı ve kalıcı büyümeyi sağlayabiliriz” dedi.

 

Sektörümüzün önde gelen isimleri 5. Private Label Zirvesi’ndeydi 

Başarılı Sunucu Oylum Talu’nun moderasyonu ile gerçekleşen 5. Private Label Zirvesi’nde her biri alanında marka olmuş birbirinden değerli konuşmacılara ev sahipliği yaptık. Zirve boyunca katılımcılarımız hem sektörümüzün önde gelen isimleri ile bir araya gelme hem de konuşmacılarımızın değerli görüşlerini dinleme fırsatı buldu.

Başkanımız M. İmer Özer’in konuşmasının ardından sabah oturumunda Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü İlker Unutkan ve Gazeteci Yazar Serdar Kuzuloğlu yer aldı. Öğleden sonraki oturum perakende sektöründe kadın liderleri destekleyen Lead Network Türkiye’nin Başkanı Aysun Zaman’ın konuşması ile başladı. Zirve BİM COO’su Galip Aykaç, Eğitimci Yazar Mümin Sekman, A101 CEO’su Erhan Bostan, Eğitimci Yazar Serkan Karaismailoğlu ve Migros CMO’su Cem Rodoslu’nun konuşmaları ile devam etti. Kapanış konuşmasını ise Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş yaptı.

 

Özel markalı ürünler (Private Label) sektörü 2019’un 9 aylık döneminde yüzde 29 büyüdü ve FMCG cirosundaki payını yüzde 21’e yükseltti

Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü İlker Unutkan, zirvede yaptığı sunumda Hızlı Tüketim Ürünleri ve Özel Markalı Ürünler sektöründeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Unutkan, Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) pazarı cirosunun yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 büyüdüğünü, aynı dönemde Private Label cirosunun ise yüzde 29 büyüme gösterdiğini belirtti. Özel markalı ürünler bu büyüme ile FMCG pazarındaki payını yüzde 21’e yükseltti. İlker Unutkan, yaptıkları son araştırmaların sonuçlarına göre artan fiyat farkındalığı ile birlikte alışverişçilerin en avantajlı promosyonları yakalamak için daha fazla efor sarf ettiğini vurgulayarak her 10 alışverişçiden 9’unun ürünlerin tamamı ya da birçoğunun fiyatını bildiğini, her 4 alışverişçiden üçünün ise Private Label fiyatları ile markalı ürünlerin fiyatlarını karşılaştırdığını dile getirdi.

Özel markalı ürünler Avrupa’dan hızlı büyüyor…

Nielsen Perakende Hizmetleri Direktörü İlker Unutkan, “Türkiye’de Private Label cirosunun Hızlı Tüketim Ürünleri cirosundaki payı 2018 yılında yüzde 20’ye yükseldi.  Türkiye’de Private Label cirosunun payı dünya ortalaması olan yüzde 16,3’ün üzerinde iken Avrupa ortalaması olan yüzde 31,5’in gerisinde. Avrupa’da 2016 yılından sonra daha stabil bir büyüme var. Türkiye bu alanda daha hızlı gelişiyor” diye konuştu.

 

İşte 5. Private Label Zirvemizin diğer konuşmacılarının değerli paylaşımlardan notlar…

Gazeteci-Yazar Serdar Kuzuloğlu, “Yeni İnsan, Yeni Tüketim, Yeni Fırsatlar” içerikli bir konuşma gerçekleştirdi. Tüketici alışkanlıklarının tamamen değiştiğinden bahseden Kuzuloğlu, yeni trendlerde teknolojinin çok önemli yer tuttuğunu belirterek iyi teknoloji kullanan markaların istediği ürünü satabileceğini söyledi. Alışverişin bir tıkla yapıldığı binlerce ürünün tüketicilerin beğenisine sunulduğu çağımızda rekabetin teknoloji ile birlikte farklı iş planları gereksinimi artırdığına dikkat çekti.

 

Perakende sektöründe kadın yönetici sayısının artmasını hedefleyen ve kadın liderleri destekleyen Lead Network Türkiye’nin Başkanı Aysun Zaman, konuşmasında Lead Network Türkiye’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Zaman, “LEAD Network bu yıl 43 ülkeden toplanan 6 bini aşkın üyesiyle birlikte Hollanda’da kurulmuş bir dernek. LEAD, her kademe eşit temsili hedefliyor. Özellikle de kadın liderlerin sayısı ve etkinliğinin artırılması için çalışıyoruz. Tek misyonumuz ve hedefimiz bu. Sektöre özel bir dernek olarak farklılaşıyoruz ve perakende sektöründe çalışan kadınları destekliyoruz. LEAD Network’un globalde 6 bin üyesinden yüzde 18’i perakendecilerden oluşuyor” dedi.

 

Konuşmasına “40 bin kadın çalışanı olan bir şirketin yöneticisi olmaktan gurur duyuyorum” sözleri ile başlayan BİM COO’su Galip Aykaç, 5. Private Label Zirvesi’nde toplam perakende harcamalarının 1 trilyon 60 milyar TL’ye ulaştığını ve bunun yüzde 50’sinin gıda harcamalarından gerçekleştiğini söyledi. Aykaç, gıda harcamalarının yüzde 26’nın ise modern perakendeciler aracılığıyla yapıldığını belirtti. Verimlilik konusuna da vurgu yapan Galip Aykaç, “Rekabet etmek için verimliliği artırmak gerekiyor. Verimliliği sağlayamadıkları için rekabet edemeyenlerin önce sorunları görmeleri ve çözmeye çalışmaları gerekiyor. Yasal düzenlemelerle bu sorunlar çözülemez. Kimseyi tek tipleştirmeyen, farklılıklara izin veren düzenlemeler işe yarar. Gelişmiş ülke olmak istiyorsak bu tip düzenlemeler yerine verimlilik artışının sağlanması üzerinde durulmalı.” diye konuştu.

 

Eğitimci&Yazar Mümin Sekman, başarının sırrını örneklerle anlatan keyifli bir sunum gerçekleştirdi. “Önce biz seçimlerimizi yaparız, sonra da seçimlerimiz bizi biz yapar. Yapmayı seçtiklerimiz ile sonuçlar, böylece sonunda hayat ona son şeklini verir” diyen Sekman, başarıyı da “Dün yapamadığını bugün yapabilir hale gelmek, potansiyelini performansa çevirmek ve başarmak şaşırtmaktır” şeklinde tanımladı.

 

Her yıl 1000 mağaza açarak yoluna devam eden A101’in CEO’su Erhan Bostan şunları söyledi: “A 101 kıt kaynaklarla bu noktaya geldi ve geldiğimiz noktadan da mutluyuz. 2023 yılında 9 bin olan mağaza sayımızı 13 bine, bin 400 olan ürün sayımızı 2 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca 4 yılda 400 yeni Private Label ürünü raflarımıza ekleme hedefimiz var. A101 olarak gerek ulusal gerekse uluslararası markalarla çalışmaya her zaman devam edeceğiz. Bu arada Privatel Label üreticilerinin markalarını da raflarımızda bulunduracağız. Ancak ana işimiz olan Private Label’da da ürün sayımıza 400 çeşit daha koyacağız. Halihazırda mağazalarımızda 700 çeşit Private Label ürünümüz bulunuyor”.

 

“Söz konusu verimlilik olduğunda en verimli yapı insan vücudu, insan vücudundaki verimliliği algılarsak bunu iş hayatına entegre edebiliriz. Bu verimliliği sağlayan sistemin yöneticisi ise beyin” diyen Eğitimci&Yazar Serkan Karaismailoğlu, “Kadın Beyni Erkek Beyni” isimli kitabından alıntılar yaptığı sunumuyla Zirvenin en dinamik konuşmalarından birini gerçekleştirdi.  İnsan beyninin cinsiyeti ile ilgili bilimsel verileri mizahi bir dille anlatan Karaismailoğlu, kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farkları tüm yönleri ile ortaya koydu.

 

Sosyal Sorumluluk çalışmaları kapsamında gelecek yılın başında gösterimi yapılacak Anadolu tarımının zenginliğini konu alan belgesel ile ilgili bilgileri Zirve katılımcıları ile paylaşan Migros CMO’su Cem Rodoslu şunları söyledi; “Dünya çok ciddi bir sürdürülebilirlik problemi ile karşı karşıya. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği ile ilgili endişeleri birçoğunuz gibi ben de taşıyorum. Dünya maalesef çok iyi bir yere doğru gitmiyor. Migros olarak biz de bu doğrultuda sürdürülebilirlik için önemli çalışmalar yapıyoruz.  Türkiye çok iyi bir tarım ülkesi ancak tarım alanları giderek yok oluyor. Migros olarak tarımın gelişmesine destek oluyoruz. Migros’ta satılan ürünlerin yüzde 70’ten fazlası iyi tarım uygulamalı ürünler. Türk tarımının ne kadar güçlü olduğunu ve ülkemiz için tarımın ne kadar önemli olduğunu tüm insanlara ve sektörlere fark ettirmeliyiz. Bu doğrultuda son iki senedir Anadolu’nun her bir köşesinde 550 saatten fazla süren bir çekimle Türkiye’nin nasıl keşfedilmeyi bekleyen zenginlikler sakladığını gösterecek bir belgesel hazırladık. Binden fazla köy ve yerel merkezde bulunduk. Anadolu’daki bütün hasadı resmettik. Balı da ayçiçeğini de zeytini de resmettik. Bizim bundan sonraki misyonumuz ve sosyal sorumluluğumuz Anadolu’nun tarım açısından ne kadar zengin olduğunu anlatmak ve bunu hep birlikte yapmak.”

 

Zirvenin kapanış konuşmasını yapan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise ekonomi ve teknoloji konulu sunumu ile salondan büyük alkış aldı.

5. Private Label Zirvemize destek veren sponsorlarımıza ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

Altın Sponsor

İKMİB, LİDER Kozmetik, SAPRO Temizlik Ürünleri, SELUZ Kimya

Gümüş Sponsor

BeautyIstanbul Fuarı, Bileşim Kimya, Neva Kozmetik, Serdar Plastik

Bronz Sponsor

Atak Turizm, Sarten Ambalaj, Şimşek Plastik

Medya Sponsoru

Ekotürk TV, Grafikare

İkram Sponsoru

Okumuş Çay, Yayla Bakliyat

 

Perakende sektöründe kendine güçlü bir yer edinen ve özel markalı ürünler sektörümüzün gelişime katkı sağlayan Private Label Zirvemizin 6’ncısında görüşmek dileğiyle…

Etkinlik Fotoğraflarına Ulaşmak İçin Tıklayınız