10 Mayıs 2021

PLAT Derneği Başkanı M. İmer Özer:

“Dünya perakende devleri liginde ülkemizi temsil eden A101 ve BİM ile gurur duyuyoruz”

 

Her yıl merakla beklenen ve dünyanın en büyük 250 perakende şirketinin performansını ortaya koyan “Deloitte Perakendenin Küresel Güçleri 2021” raporu açıklandı. Listede bu yıl da Türkiye’yi temsil eden A101 Yeni Mağazacılık A.Ş. ve BİM Birleşik Mağazacılık A.Ş. ve A101, büyük bir başarıya daha imza atarak 2014-2019 finansal yıllarında en yüksek bileşik büyüme oranına sahip ilk 50 şirket arasında yer aldılar. Söz konusu dönemde A101 Yeni Mağazacılık A.Ş. yüzde 35’lik büyüme ile 6’ıncı; BİM Birleşik Mağazacılık A.Ş. yüzde 22,7’lik büyüme ile 11’inci oldu. PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, her iki perakende şirketini de başarılarından dolayı kutladığı açıklamasında, “Dünya perakende devleri liginde ülkemizi temsil eden A101 ve BİM ile gurur duyuyoruz. Özel markalı ürünler sektörümüzün gelişiminde çok önemli bir yeri olan her iki şirketimiz de dünyanın en hızlı büyüyen perakendecileri arasına girmeyi başardılar. Kendilerini ve tüm çalışanlarını kutluyoruz. Private label üreticilerimizin gıdadan temizlik ve hijyen ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürettikleri ürünler A101 ve BİM mağazalarında her gün binlerce tüketiciye ulaşıyor. Bu başarıda pay sahibi olan tüm firmalarımız da alkışı hak ediyor, hepsini kutluyorum” dedi.

 

Her yıl açıklanan, “Deloitte Perakendenin Küresel Güçleri” raporuna göre; en büyük 250 küresel perakende şirketi, 2019 mali yılında (30 Haziran 2020 ile biten) 4,85 trilyon dolar tutarında toplam gelir elde ederek, yüzde 4,4’lük bileşik büyümeyi temsil etti. Türkiye’den BİM Birleşik Mağazacılık A.Ş. 152’nci; A101 Yeni Mağazacılık A.Ş.  244’üncü sıra ile bu yıl da listedeki yerlerini aldılar.

 

Dünyanın en büyük 10 perakendecisinin ilk 250’nin toplam perakende geliri içindeki payı, bir önceki yıl yüzde 32,2 iken, bu sene  yüzde 32,7’ye yükseldi. İlk 250 içerisinde bu sene de sektör bazında en fazla sayıda şirket, 135 şirkete ulaşarak hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektöründen oldu. FMCG sektöründe faaliyet gösteren bu şirketler perakende gelirinin yüzde 66’sını oluşturdu.

Listede Avrupa, 87 şirket ile ilk 250 arasında en çok perakendeciyi bulunduran bölge olarak öne çıkarken; gelir açısından bakıldığında ise ilk 250’nin gelirinin neredeyse yarısının Kuzey Amerikalı perakendecilere ait olduğu görüldü.

A101 ve BİM dünyanın en hızlı büyüyen 50 perakendeci arasında

Deloitte Perakendenin Küresel Güçleri listesinde beş sıra yükselerek 152’nci sırada yer alan BİM Birleşik Mağazacılık A.Ş., geçen sene 6,6 milyar dolar olan gelirini bu yıl yaklaşık 7 milyar dolara yükseltti. BİM, 2014-2019 yılları arasında yüzde 22,7’lik büyüme elde etti. Listenin diğer Türk şirketi A101 Yeni Mağazacılık A.Ş. ise 4,1 milyar dolarlık geliri ile 244’üncü sırada yer alırken 2014-2019 yılları arasında yüzde 35’lik bir büyüme performansı gösterdi. Mağazalarında private label ürünlerin ağırlık kazandığı Türkiye’nin dev perakende zincirlerinin, 2014-2019 finansal yıllarındaki büyüme performansları göz doldurdu. Her iki şirket de 2014-2019 finansal yıllarında en yüksek bileşik büyüme oranına sahip şirketler listesinde ilk 50 içerisinde sıralandılar. Söz konusu dönemde A101 yüzde 35’lik büyüme ile 6’ıncı; BİM yüzde 22,7’lik büyüme ile 11’inci olmayı başardı.

 

 

 

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, A101 ve BİM’in her geçen yıl artan büyüme performansları ve başarıları ile küresel arenadaki yerlerini güçlendirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Dünya perakende devleri liginde ülkemizi temsil eden A101 ve BİM ile gurur duyuyoruz. Özel markalı ürünler sektörümüzün gelişiminde çok önemli bir yeri olan her iki şirketimiz de dünyanın en hızlı büyüyen perakendecileri arasına girmeyi başardılar. Kendilerini ve tüm çalışanlarını kutluyoruz. Private label üreticilerimizin gıdadan temizlik ve hijyen ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürettikleri ürünler A101 ve BİM mağazalarında her gün binlerce tüketiciye ulaşıyor. Bu başarıda pay sahibi olan tüm firmalarımız da alkışı hak ediyor, hepsini kutluyorum. Ürün çeşitliliği, kalitesi ve ulaşılabilir fiyatları ile özel markalı ürünler tüketicilerin tercihi olmaya devam ediyor. Bu başarının altında market zincirleri ile üretici firmalarımızın her geçen yıl daha da güçlenen iş birliği ve sinerjileri yatıyor. Sektörümüzün en önemli paydaşları olan A101 ve BİM’i dünyanın en büyüklerinin sıralandığı listede, dikkat çeken büyüme performansları ile üst sıralarda görmek ülkemiz adına gurur verici. Eminiz önümüzdeki yıllarda da bu başarılarını artırarak sürdüreceklerdir”.