1 Temmuz 2019

ADLI, ÇİN’DEKİ İLK MAĞAZASINI AÇTI

Alman discont devi Aldi, Çin’deki ilk mağazasını açtı.

Aldi Süd Grubu, Çin’de mağazalarını açmaya başladı. Şanghay’daki ilk Aldi mağazasının açılışı 7 Haziran tarihinde gerçekleşti. Şangay’daki mağazaları kısa bir süre içinde artarken marketlerin satış alanı yaklaşık 1000 metrekare olacak.

Birkaç yıldır, Almanya’da artık pek büyümeyen Aldi, yeni ülkelerde de pazar arayışlarını sürdürüyor. İki yıl önce Aldi, Şanghay’da kendi iştiraki kurmak ve online platformu Alibaba üzerinden ürün satmaya başlamıştı. Rakip Lidl kısa bir süre sonra da Çin’de internet üzerinden ürün satmak istedi, ancak daha sonra pazardan çekildi.

Aldi, Almanya’da yaklaşık 4400 şube işletiyor, ancak birkaç yıl önce Almanya’da büyüme sınırlarına ulaştı. 2018 yılında Aldi Nord Şirketler Grubu, kurumsal tarihinde ilk kez gıda pazarında bir işletme kaybı yaşadı. Buna ek olarak, CEO Torsten Hufnagel, Aldi mağazalarını modernize etmek için geniş bir yatırım programı başlattı.

Aldi, bu yıl 5 milyar avrodan fazla yatırım yapmayı ve şubelerinin yurtiçinde ve yurtdışında daha fazla şubenin kurulmasına yatırım yapmayı planlıyor. Bu şirketin tarihinin en büyük yatırım programı. Aldi Nord, İspanya, Fransa, Polonya ve Benelüks ülkeleri üzerindeki genişlemesini yoğunlaştırırken, Aldi Süd şimdi Çin pazarına büyük bir adım atıyor. Çin’deki büyümenin yakında iç pazardaki sorunları unutmayı mümkün kılacağı umuluyor.

Kaynak : Retail Türkiye