6 Mayıs 2019

Alman Discount Devleri Ciro Kaybediyor

Alman discount perakendecileri Aldi, Lidl ve Penny’nin 2019 yılında küçüleceği bekleniyor.

Discount pazarının dünyada en güçlü olduğu ülke Almanya. Ancak discount marketlerin pazar payı Almanya’da her geçen yıl azalıyor. Alman tüketiciler daha fazla seçenek istiyor. Bu nedenle ucuzluk marketlerinin satışları, geçmiş yıllara göre düşüyor. 2019 yılında satışların yüzde 35 düşmesi bekleniyor.
Piyasa uzmanları, “Müşteri davranışı değişti. Ancak birçok müşteri bir alışveriş deneyimi talep ediyor. Başka bir deyişle, palet malları yerine, alıcılar hala çekici bir şekilde sunulan markalı ürünler arıyorlar.
Piyasada indirim marketleri bu durumdan çok olumsuz etkilendi. Özellikle Aldi Nord. Zincir, 2018’de ilk kez Almanya’da kayıplar yaşadı. Aldi Nord, çok yatırım yapmasına rağmen satışları büyük oranda azaldı. Aldi Nord şu anda Almanya’da yaklaşık 2200 şubesini 5 milyar avrodan fazla yatırım hacmiyle yeniliyor” dediler.
Yıllar önce durum oldukça farklıydı. İndirim perakendecileri, eğilimleri belirlerdi ve yüksek verimliliği sayesinde milyonlarca yeni müşteri kazanırdı. Şimdi Aldi kendini yenilemek zorunda kalıyor.
Aldi Nord şu anda mevcut müşterilerini korumak ve yenilerini kazanmak için ürün yelpazesini genişletiyor. Organik ürünler, vegan gıdalar ve daha fazlası pazarları daha çekici hale getirecektir.

Kaynak : Retail Türkiye