6 Mayıs 2022

WATSONS , DAHA YEŞİL MAĞAZALAR İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECE DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIYOR 

 

Geçtiğimiz günlerde 180. yılını kutlayan Watsons’ın ana şirketi A.S. Watson (ASW), karbon emisyonlarını, su tüketimini ve çöpe gönderilen atıkları azaltırken bir yandan da bulunduğu konumun getirdiği imkanlar ile dünyayı daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımak için, perakende sektörünün daha yeşil mağazalara dönüşümünü hızlandırmayı amaçlayan Daha Yeşil Mağazaları yürürlüğe koyuyor. ASW Daha Yeşil Mağazalar, işletmelerin sürdürülebilirlik kültürünü güçlendirmeyi ve mağaza tasarlama, inşa etme, işletme ve sürdürme süreçlerinde sürdürülebilirlik uygulamalarını benimsemelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

 

A.S. Watson’la Daha Yeşil Mağazalar

Dünyanın en büyük uluslararası sağlık ve güzellik perakendecisi olan A.S. Watson, 29 pazarda 12 perakende markası ve 16.400’den fazla mağazası ile kapsamlı bir ağ dahilinde faaliyetlerini sürdürüyor. Yılda 1000’den fazla yeni mağaza açarak en hızlı büyüyen perakendecilerinden biri olan A.S. Watson, iki yıldır devam eden COVID-19 pandemisine rağmen 1.600 yeni mağaza açtı. Bu doğrultuda mağazalarının daha yeşil hale getirilmesi de grubun sürdürülebilirlik alanındaki ilerlemesini hızlandırmak açısından büyük öneme sahip.

 

A.S. Watson Group COO’su ve A.S. Watson (Asya ve Avrupa) CEO’su Malina Ngai, konuyla ilgili şöyle konuştu: “A.S. Watson Daha Yeşil Mağazalar sürdürülebilirlik alanındaki ilerlememizi hızlandırmada ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemede ne kadar kararlı olduğumuzu açıkça ortaya koyuyor. Bu vizyon kapsamında mağazalarımızın her birini, tüm yaşam döngüleri boyunca daha düşük çevresel etkiye sahip olacak hale getirmeyi hedefliyoruz.

 

“Daha Yeşil Mağazalar en önemli amaçları arasında perakende mağazalarının günlük işlerinde sürdürülebilirlik kültürünü teşvik etmek, müşterileri daha sürdürülebilir ürünler ve yaşam tarzlarına yöneltmek, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak ve de sorumlu malzeme kullanımını ve geri dönüşümü artırmak yer alıyor.”

 

A.S. Watson Daha Yeşil Mağazalar Girişimi Kapsamında Seçilen İlk Mağaza, Peterborough, Birleşik Krallık’taki Superdrug Oldu
Ngai sözlerine şöyle devam etti: “A.S Watson, Daha Yeşil Mağazalar Küresel Çerçevesi kapsamında mağazaların tüm yaşam döngüleri boyunca çevresel etkilerini en aza indirecek tasarımlar geliştirecek. Yaşam döngülerinin sonuna kadar geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımını artırmak, enerji verimliliğini artırmanın yollarını araştırmak, atıkları azaltmak, su tasarrufu sağlamak da bu kapsama dahil. Çöpe gönderilecek ve geri dönüştürülecek atıklara yönelik hedeflerin yerel müteahhitlerle birlikte belirlenmesi için inşaat süreci de dikkatli bir şekilde planlanacak ve yönetilecek.”

 

A.S. Watson’ın daha yeşil mağazalar girişimi kapsamında seçilen ilk mağazası ise Peterborough, Birleşik Krallık’taki Serpentine Green Alışveriş Merkezi’nde geçtiğimiz Ekim ayında açılan Superdrug oldu. Sürdürülebilirlik, fikir aşamasından uygulama aşamasına kadar bu mağazanın gelişim sürecinin temel odak noktasıydı. Mağazada geri dönüştürülmüş iplik ve plastik şişelerden yapılmış, tamamen geri dönüştürülebilir tabelalar bulunuyor. Biyolojik olarak çözünebilen mineral yün, kil ve nişastadan yapılmış tavan döşemeleri de %100 geri dönüştürülebiliyor.

 

Mağazada AAA enerji sınıfı klima sisteminin kullanılması, atıkların %5’inin çöpe gönderilmesinin hedeflenmesi ve %37 oranında elektrik tasarrufu sağlayan daha az sayıda LED tavan ışığının bulunması gibi çeşitli sürdürülebilirlik özellikleri de öne çıkıyor. Tüm bu özellikler sayesinde mağaza, yıllık 1.200 kg CO2 azaltımına eş değer olacak şekilde 5.800 KWh enerji tasarrufu elde etti.

 

Günlük İşler – Sürdürülebilirlik Kültürünü Oluşturma 

Kapsamlı bir yaklaşımın önemini vurgulayan Ngai, şöyle konuştu: “A.S. Watson Daha Yeşil Mağazalar, mağazaların inşasının yanı sıra işletmelerin içerisinde ve dışarısında bir sürdürülebilirlik kültürü oluşturmayı da kapsıyor. Daha iyi bir dünya inşa etme amacı doğrultusunda iş arkadaşlarımızı, müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı bizimle birlikte çalışmaya teşvik edecek girişimler de çerçeve kapsamında yer alıyor.

 

Sürdürülebilirlik kültürü oluşturmak, tek seferlik bir eylemden ibaret değildir. Çalışanlarımızın, müşterilerimizin, sağlık ve güzellik sektörünün tamamının davranışlarını değiştirmeye ve sürdürülebilirlik bilinçlerini artırmaya yönelik sürekli bir çabadır. Daha Yeşil Mağazalar kapsamında çalışanlarımıza ve müşterilerimize güvenli ve sağlıklı bir ortam sağlamak da eşit derecede önemlidir. Dolayısıyla çerçevenin herkes için faydalı olacağına gönülden inanıyoruz.”

 

A.S. Watson, içeriklerini ve ambalaj malzemelerini daha iyi seçerek ürünlerinin çevresel ayak izini etkin bir şekilde azaltıyor. A.S. Watson, 2014 yılında durulanan özel kozmetik ürünlerinde ve kişisel bakım ürünlerinde mikroplastik kullanımını yasakladı. Bu yasak, 2020 yılında tüm mağazalarda satılan bu tür ürünlerin tamamını kapsayacak şekilde genişletildi. A.S. Watson, bir yandan Asya’daki mağazalarda ve online ortamda daha fazla Sürdürülebilir Yaşam ürünü sunmak amacıyla küresel tedarikçileri olan P&G, L’Oréal, Shiseido, Beiersdorf, GloaxoSmithKlinr, Johnson&Johnson, Kao, Reckitt ve Unilever ile birlikte çalışarak müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri bulmasını kolaylaştırırken, bir yandan da daha iyi bir dünyaya katkıda bulunuyor.

 

Müşteri Deneyimi – İlham Veren Sürdürülebilir Yaşam Tarzı

A.S. Watson olarak, her yıl fiziksel ve online (O+O) mağazalarımız aracılığıyla 5.5 milyardan fazla müşteriye hizmet veriyoruz. Bu nedenle daha güzel bir dünya inşa etme yolculuğumuza müşterilerimizi de dahil etmek bizim için oldukça önemli. Sürdürülebilir Yaşam ürünleri sunmanın yanı sıra, müşterileri sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemeye teşvik eden çeşitli programlar da yürütüyoruz.

 

Avrupa’da Superdrug, Birleşik Krallık’ta 200’den fazla eczanedeki boş blister ambalajın geri dönüştürülmesine yönelik bir çözüm sunan ilk perakendeci oldu. “Küçük Ambalajlar, Büyük Etki” geri dönüşüm girişimi sayesinde toplam ağırlığı 10.000 kg’ı aşan 4,8 milyondan fazla blister ambalaj geri dönüştürüldü. The Perfume Shop ise müşterilerin geri dönüştürdükleri her bir parfüm şişesi için bir ağaç dikiyor. Hedefi ise 2030 yılına kadar 1 milyon ağaç dikmek.

 

Asya’da Watsons Hong Kong, Tayvan, Endonezya ve Filipinler’de müşterileriyle birlikte Go Green adı altında bölge çapında bir plastik kap geri dönüşüm programı başlattı. P&G ve L’Oréal gibi tedarikçilerle iş birliği içerisinde 1 milyondan fazla plastik kap toplandı. Bu kaplar, yerel STK’lar ve geri dönüşüm tesisleri aracılığıyla yeniden işlendi. Bununla birlikte Watsons Hong Kong, Malezya ve Singapur’da daha fazla müşteriyi yeniden kullanmaya, plastik tüketimini azaltmaya ve daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmaya teşvik etmek amacıyla Yeniden Dolum İstasyonları kuruldu.

 

Ngai sözlerini şöyle bitirdi: “A.S. Watson Daha Yeşil Mağazalar Küresel Çerçevesi, müşterilerimizle birlikte daha yeşil bir geleceğe ulaşmak amacıyla çıktığımız yolculuğun sadece başlangıcı. Dünyanın dört bir yanında mağazalarımızı daha sürdürülebilir hale getirmek için girişimlerimize devam ediyoruz. Sağlık ve güzellik perakendeciliğinde yeni standartlar belirleyip sektöre öncülük ederken, diğer işletmeleri de daha yeşil mağazalar oluşturarak gezegenimiz üzerinde olumlu bir etki yaratmaya teşvik etmek istiyoruz.”